Ham Palm Yağı (HPY)

Ham Palm Yağı (HPY), palmiye ağacı tohumlarından elde edilen ve genellikle yemek yağı ve palm yağı üretiminde hammadde olarak kullanılan bir yağdır. Yağın belirgin kırmızımsı rengi, önemli düzeyde beta-karoten içeriğine atfedilir ve bilimsel çevrelerde Elaeis guineensis olarak adlandırılır.

Özellikler

Oleat : 27 – 52%
Palmitat : 32 – 59%
Linoleat : 5,0 – 14%
Stearat : 1,5-8%
Linolenat : <1,5%
Laurat : <1,2%
Palmitoleat : <0,6%
Miristat : 0,5 – 5,9%

Kullanım

Palm yağı, özellikle Güneydoğu Asya’da yaygın olarak kullanılan bir yemek yağıdır. Yemeklik kullanımlarının yanı sıra, palm yağı ve türevleri, yağın fraksiyonları olarak bilinir ve hazır gıda, kozmetik, temizlik ürünleri, saç bakımı, sabunlar ve kişisel bakım ürünlerinin üretiminde yaygın olarak kullanılır. Palm mumu, mum üretiminde kullanılan başka bir türevidir. Ayrıca, palm yağı, araç biyoyakıtı, uçak yakıtı ve nakliye kaynağıdır ve yan ürünlerinden biri gliserindir.

Ham Palm Yağı (HPY)

Ham Palm Yağı (HPY)

Endonezya, dünya genelinde ham palm yağı üretiminin yaklaşık %50’sini oluşturarak dünyanın en büyük ham palm yağı üreticisidir. Endüstri, ülkenin ekonomisine önemli bir katkı sağlayarak milyonlarca insan için iş ve gelir kaynağı sağlamaktadır.

Ham Palm Çekirdeği Yağı (CPKO)

Ham Palm Çekirdeği Yağı (CPKO)

Ham palm çekirdeği yağı, sabun ve gıda olmayan uygulamalarda kullanılan işlenmemiş bir palm çekirdeği yağıdır ve yüksek seviyelerde yağ asitleri içerir, bu da hayvanlar için enerji kaynağı olarak iyi bir kaynak yapar, ancak çevresel etkisi ve etik üretimle ilgili endişeler bulunmaktadır.

Ham Palm Çekirdeği Yağı (CPKO)

Ham Palm Çekirdeği Yağı (CPKO), palmiye ağacının tohumlarından elde edilen yenilebilir bir bitkisel yağdır. Farklı gıda ürünlerinin üretiminde ve sabun, deterjan ve diğer ev ürünlerinin imalatında ham madde olarak kullanılan sarımsı veya koyu kahverengi bir sıvıdır. CPKO doymuş yağlar ve laurik asit bakımından yüksektir, bu da onu birçok endüstriyel ve ticari ürünün üretiminde popüler bir bileşen yapar.

Özellikleri

Color, 51/4 Cell : 8.0 Red Max
Free Fatty Acid, Lauric acid, in % : 5.0 Max
M&I, in % wt : 0.5 Max
Iodine Value, g I2/10 g : 19 Max

Kullanım Alanları

Ham Palm Çekirdeği Yağı, pişirme yağı, tereyağı ve yağ alkollerini, yağ esterleri, gliserol ve yağ asitleri gibi oleokimyasalların üretiminde temel bir bileşen olarak çeşitli gıda ürünlerinin üretiminde kullanılan çok yönlü bir üründür. Ayrıca, belirli işleme teknikleriyle, bu çekirdek yağı, gresleyiciler, böcek ilaçları, yapıştırıcılar, hayvan yemi, koruyucu kaplamalar ve plastikleştiriciler gibi diğer kullanımlara da sahip olabilir. Ayrıca, Ham Palm Çekirdeği Yağı daha da arıtılabilir ve işlenebilir ve bu işlem sonucu elde edilen yağ, dondurma, margarin, çikolata, şekerleme, sabun ve deterjan gibi bir dizi üründe kullanılabilir.

Yüksek Asitli Ham Palm Yağı
(YAHY)

Yüksek Asitli Ham Palm Yağı (YAHY veya AHY), %8-15 FFA içeriği ile bir başka biyodizel besleme maddesidir ve EN 14214 ve ASTM D6751 gibi uluslararası biyodizel standartlarını karşılayan biyodizel üretmek için kullanılır.

Özellikler

Free fatty Acid (FFA) in %) as Palmitic: 5% – 30% max
Moisture & Impurities (M&I) as AOCS Ca 2c-25: 2% max
Iodine value (AOCS Ca 1-25): 45 min
Saponification value: 195 min

Kullanım

Perklorik asit, FFA’nın FAME’ye dönüştürülmesinde yüksek katalitik aktivite gösterir ve geniş bir asitli yağ ve yağ asidi yelpazesinin tedavisinde kullanılabilir.

Yüksek Asitli Ham Palm Yağı (YAHY)

Yüksek Asitli Ham Palm Yağı (YAHY)

Kötü işleme veya depolama koşullarından kaynaklanan yüksek serbest yağ asidi içeriği olan bir ham palm yağı türüdür. YAHY, gıda ürünlerinde kullanılmak için uygun olmayan düşük kaliteli bir yağ olarak kabul edilir, ancak biyodizel ve diğer endüstriyel uygulamaların üretiminde kullanılabilir.

Palm Asit Yağı (PAY)

Palm Asit Yağı (PAY)

PAY, yağın asidik bileşenleri çıkarıldığında oluşur ve koyu renkli ve güçlü bir kokuya sahiptir. Genellikle sabun, hayvan yemi ve biyodizel üretiminde kullanılır.

Palm Asit Yağı (PAY)

Palm Asit Yağı (PAY), palm yağının alkali rafinasyonundan elde edilen bir kalıntı maddedir ve çamaşır sabunu ve hayvan yemi formülasyonları için kalsiyum çubuklarının imalatında kullanılır. PAY’nin özellikleri ve bileşen yapısı, kullanılan belirli palm yağı besleme maddesi ve alkali rafinasyon prosedürüne göre değişiklik gösterebilir.

Özellikler

Free Fatty Acid : 30% – 70% max
MI&V:3.0% max
Saponification value : 190% mg KOH/g min
Total Fatty Matter : 95% Min

Kullanım

Palm Asit Yağı (PAY), yakıt kaynağı, hayvan yemi, sabun imalatında ham madde olarak ve distile yağ asitleri üretiminde kullanılmak üzere farklı uygulamalar için kullanılır.

Palm Çekirdek Kabuğu (PÇK)

Palm çekirdek kabukları (PÇK), palmiye yağı fabrikasında ezilmiş palmiye meyvesinden çekirdeğin çıkarılması sonrasında geriye kalan kabuk kısımlarını temsil eder. Bu lifli kabuklar, genellikle 5 ila 40 mm arasındaki parçacık boyutlarına sahip kahverengi-sarımsı bir renk tonuna sahiptir. Ortalama 4000 kcal/kg’lik bir kalorifik değere ve düşük kül içeriğine sahip olan PÇK, yüksek yoğunluklu doğal bir yüksek sınıf katı biyoyakıttır. Amaçlanan uygulamaya bağlı olarak, işlenmiş ve işlenmemiş PÇK seçenekleri sunuyoruz. PÇK’larımız, yüksek kalorifik değerler, düşük kükürt içeriği ve yıl boyunca güvenilir bir şekilde temin edilebilir olma gibi üstün özelliklere sahiptir.

Özellikler

Total moisture: 11.3 %
Ash (ADB): 0.75 %
Gross Calorific Value (ADB): Minimum 4000 kcal/kg
Sulphur (ADB): Below 0.2%
Foreign Materials Content: Below 3%

Kullanım

Palm çekirdek kabukları (PÇK), kağıt ve selüloz imalatı, çimento üretimi, giyim üretimi, çelik baskı ve enerji üretimi dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde yakıt kaynağı olarak çeşitli potansiyel uygulamalara sahiptir.

Palm Çekirdek Kabuğu (PÇK)

Palm Çekirdek Kabuğu (PÇK)

Palm Çekirdek Kabuğu (PÇK), enerji üretimi için sürdürülebilir bir biyokütle kaynağı olarak kullanılabilir ve fosil yakıtlara göre daha düşük emisyonlar ve yenilenebilir olmayan kaynaklara bağımlılığı azaltan sürdürülebilir bir alternatif sunar.

Palm Kernel Expeller (PKE)

Palm Kernel Expeller (PKE)

Palm Kernel Expeller (PKE), palmiye çekirdeğinden yağın çıkarılmasından sonra kalan artıktır ve protein ve lif bakımından zengindir. Genellikle hayvan yemi kaynağı olarak kullanılır.

Palm Kernel Expeller (PKE)

Palm Kernel Expeller (PKE), palmiye meyvesinden elde edilen palm yağının çıkarılması sonucu kalan bir atıktır. Yüksek oranda ham protein ve orta düzeyde enerji içeriğine sahip olan PKE, çeşitli türdeki hayvanlar için premium bir yem seçeneğini temsil eder. Bu takviye, çoğu hayvan yemi programına kolayca dahil edilebilir ve tamamen güvenlidir.

Özellikleri

Color: brown
Protein min. 13 %
Fat min. 15 %
Raw fiber max 15 %
Impurities max 15%
Moisture max. 10%

Kullanımı

Palm Kernel Expeller (PKE), bitkisel kaynaklı hayvan yemi için uygun bir malzeme olarak hizmet verebilir.

Palm Yağ Asidi Distilatı (PFAD)

Palm Yağ Asidi Distilatı (PFAD), palm yağı rafinasyon sürecinin bir yan ürünüdür. Palm yağı endüstrisinde yaygın olarak üretilen, karakteristik bir kokusu olan kahverengi-sarımsı bir sıvıdır. Yan ürün olsa da, çeşitli endüstriyel uygulamaları olan önemli bir kaynak olarak kabul edilir. Üretimi ve kullanımı, atıkları azaltmak ve kaynakların kullanımını optimize etmek için palm yağı endüstrisinin sürdürülebilirlik çabalarının önemli bir parçası haline gelmiştir.

Özellikleri

Free Fatty Acid, as Palmitic Acid (FFA) Max. 0.2
Moisture & Impurities (M & I) Max. 0.15
Iodine Value, Wijs (IV) Max. 48
Colour, 5 ¼ “ Lovibond Cell Max. 3.0 R

Kullanımı

Palm yağ asidi distilatı (PFAD) genellikle sabun üretimi, hayvan yemi ve biyoyakıt üretiminde kullanılır. Ayrıca, farklı ürünler üreten oleokimya endüstrisindeki ham madde olarak da kullanılır. Bunlar arasında yağ alkolü, yağ asitleri ve gliserol gibi çeşitli ürünler yer alır. PFAD ayrıca kauçuk ve diğer kimyasal ürünlerin üretiminde de kullanılır. Benzersiz özellikleri, birçok endüstri için değerli bir kaynak haline getirir ve kullanımı, palm yağı endüstrisinin sürdürülebilirlik çabalarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Palm Yağ Asidi Distilatı (PFAD)

Palm Yağ Asidi Distilatı (PFAD)

PFAD yüksek oranda yağ asitleri içerdiği için sabun üretimi için değerli bir ham madde olarak kabul edilir. PFAD’daki yağ asitleri, saponifikasyon adı verilen bir işlemle sabun oluşturmak için kullanılabilir.